Toulouse

Iltakävely Toulousessa oli antoisa, vaikka ei kovin pitkä ollutkaan. Mutta ehdimme kivasti kiertää aloittaen Brienne-kanavan rantaa pitkin keskustaan, jossa Basilique Saint-Sernin de Toulousen kautta Place du Capitolen eli komeasti valaistun Raatihuoneen vieressä olevan aukion kautta Garonne-joen rantaan. Siellä joen ranta näytti erittäin suositulta iltakokoontumispaikalta ja sillalta oli hyvät näkymät komeasti valaistulle Pont Neufille.

Brienne-kanava oli kaunista ympäristöä iltakävelylle.

Tulimme kanavan varrelta Garonne-joen rannalle, jossa oli silta ja sen vieressä oleva aukio täynnä väkeä, paljon myös pyöräilijöitä.

Täältä näkyi hyvin myös Pont Neuf, Toulousen kuuluisin silta.

Jatkoimme kävelyä Saint-Sernin Basilikaa kohti. Katujen varsilla korostui Toulouselle tyypillinen punatiilisyys rakennuksissa.

Komea Basilica.

Ja kävely jatkui Plade du Capitolea kohti. Upea aukio, komea Raatihuone, valtava määrä ravintolaterasseja, jotka olivat hyvin täynnä.

Ja sitten toista reittiä myöten takaisin Garonne-joen suuntaan. Pont Neuf oli saanut iltavalaistuksen.

Ja silta oli edelleen täynnä illanviettäjiä.

Iltakävely takaisin Ibis-hotellille, matkaa oli kertynyt noin 6,5km, vaikka meidän ajatuksemme oli vain pistäytyä pikkuisen iltakävelyllä. Olimme nimittäin vähän myöhään saapuneet perille, kun hotellivarauksemme olikin yhtäkkiä peruuntunut ja huomasimme sen viesteistä vasta kun olimme juuri tulossa perille. Meille ei tällaista tilannetta ole matkoillamme koskaan, varaamme aina kaiken huolellisesti etukäteen, mutta nyt piti pysähtyä yhden puiston reunalla, ottaa läppäri esille ja lähteä etsimään jotain sopivaa. Päädyimme lähellä olevaan Ibis-hotelliin, koska luvassa oli halpa majoitus ja parkkipaikka. Budjetti vähän ylittyi, koska jäljellä ei ollutkaan enää halvinta huonetta, vaan vähän parempi. No joo, ihan ok, mutta harvoin maksamme yöpymisestä + parkista 93€.

Suunnilleen tältä näytti kävelylenkkimme.

Jos ei olisi tullut jo niin pimeä, tämän verran pidempi kävely olisi sisältänyt myös joen ylityksen ja Pont Neufin kävelyn.

Seuraavana päivänä olikin hieno maisemapäivä. Ajoimme Pyreneitten yli Andorran kautta Lleidaan Espanjaan.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *