Uusi tuttavuus ja varsinainen löytö! Puisto sopii kaikille ja kaikkeen. Näyttää hienolta uudelta virkistysalueelta. Tilaa kulkea, istua, ihailla luontoa ja erityisesti lapsille useita leikkialueita. Puut, pensaat, kukat ja kaktukset ovat vielä uusia ja vasta istutettuja, mutta kun ne kasvavat, luonto korostuu.
Puistoon pääsee helposti autolla, bussipysäkkikään ei ole kaukana. Miramarin ostoskeskuksesta kävellen noin pari kilometriä. Sijainti tällä kartalla.

Avarat tasaiset näkymät. Helppo kävellä tai pyöräillä, näimme useita lapsia pyöräilemässä ja pelaamassa näillä avarilla kentillä. Tilaa oli valtavasti, väkeä yllättävänkin vähän.


Lapsille oli muitakin leikkipaikkoja.


Täällä oli haastetta leikkiville pojille.

Kävelyväylien varrella oli reilusti istumapaikkoja. Kunhan puut kasvavat, saattaa löytyä varjoakin.

Kaikenlaista kasvuston alkua on jo nyt. Lupaavaa.



Hienoja altaita ja iso lampi, jossa myöhemmin voi vaikka soudella.




Puistoon on rakennettu amfiteatteri, joka mahdollistaa konserttien, teatteriesitysten ja muiden ulkoilmatapahtumien järjestämisen.
Puistossa on erilliset, aidatut alueet koirien ulkoiluttamiseen.
Oli kiva elämys, tulevaisuus näytti lupaavalta. Väkeä luulisi olevan pian enemmänkin. Parkkipaikkojakin kuului olevan yli 1000. Pari laajaa kenttää.
Parkkipaikan vieressä kasvaa runsaasti tätä lempparikukkaani.


Hieno puisto. Itse tykkään kaktuksista kovasti. MYös tuo lampi näyttää oikein kivalta ja kauniin värinen – todella sininen. Oliko soutuveneitä tuolla vuokrattavana tai peräti ilmaiseksi käytettävissä?
TykkääLiked by 1 henkilö
Tuo on puisto, jotak kehitellään nyt virkistysalueeksi, jolla aivan erityisesti lapsilla näyttää olevan aktiviteetteja saatavilla. Se on vasta kehitteillä, joten en tiedä tuosta veneiden vuokraamisesta. Siitä vain mainittiin puiston esittelyssä.
TykkääTykkää