Marbella

Mabellan on maineeltaan luksuslomakohde. Sekä hienostunut kaupunki että rikkaiden asuinalue Nueva Andalucia ja ylellinen satama Puerto Banus kaikki heijastavat tätä. Vanhan kaupungin Plaza de los Naranjos -aukio ja barokkikirkko Iglesia de la Encarnación sekä monet kauniit kävelykadut ovat viihtyisiä nähtävyyksiä. Myös puistot, erityisesti Alamedan puisto kannattaa kierrellä.

Me olimme kerran Marbellassa kuukauden kodinvaihdossa ja sen jälkeen olemme käyneet monta kertaa, tämä käynti oli kiva kertaus parhaista nähtävyyksistä.

Alamedan puisto on yksi kivoista aloituspaikoista Marbellan kiertelyyn. Tämän vieressä on bussipysäkki ja aukion alla kätevä parkkihalli.

Puisto on vehreä ja kaunis, ei kovin iso, mutta siksi oikein kiva pysähdyspaikka hetkeksi. Näyttävimpiä ovat laatoitetut koristeelliset Azulejo- eli laattapenkit. Illalla suihkulähde on valaistu ja vielä tätäkin hienompi.

Alameda-puiston ja rantapromenadin välissä on Calle Alameda, jonka keskellä on paljon erilaisia veistoksia. Niissä on pieniä naishahmoja, koristeellisia suihkulähteitä, eivätkä ne ole mitään historiallisia muistomerkkejä. Mutta hauskaa katsottavaa pitkin puistoa.

Yhden patsaan jalustassa näkyi Salvador Dalinkin nimi.

Puiston pohjoispuolella on Marbellan vanhakaupunki. Sen kävelykadut ovat täynnä terasseja, kasveja ja kukkaruukkuja. Täällä olemme joskus aikaisemmin maistelleet aamiaiseksi churroja suklaakastikkeessa ja istuneet myös tunnelmallisessa iltavalaistuksessa. Jos käyntisi ei ole pelkkä päiväretki, tule illalla uudelleen.

Plaza de los Naranjos eli appelsiiniaukio on paras mahdollinen paikka istahtaa nauttimaan. Suosio näkyy kyllä näistä kuvistakin. Kaupungista löytyy sekä Michelin-tähdellä varustettuja gourmet-ravintoloita että pieniä tapas-baareja. Tämä on se paikka, jonka lähellä niitä on.

Plaza de la Iglesia -aukiolla on myös patsas esittää San Bernabéta (Pyhä Barnabas), joka on Marbellan suojeluspyhimys ja ikuinen pormestari. Tämä ei ole vanha, vasta vuodelta 2017.

Vanhan kaupungin laidalla on myös historiaa, Marbellan muurit, jotka ovat peräisin jo islamistisen hallinnon ajoilta, noin 900-luvulta. Ne tarjoavat näin konkreettisen yhteyden Marbellan islamilaiseen menneisyyteen.

Iglesia de la Encarnación

on Marbellan tärkein katolinen temppeli. Sen edestä aukiolta lähtevät Marbellan pääsiäiskulkueet, on nähty sekin.

https://media.habitatapartments.com/photos/places/iglesia-mayor-de-la-encarnaci%C3%B3n.png

Nyt kurkistimme sisälle hienoon koristeelliseen kirkkoon. Kirkon sisätilat ovat runsaasti koristellut, ja kullattu pääalttari on omistettu Marian ilmestykselle. Sivualttareilla on valtavasti hienoja yksityiskohtia. 1800-luvulla rakennetut urut ovat edelleen käytössä.

Käynti, josta tämä teksti on kirjoitettu, oli yhden päivän retki. Kävelimme ensin Alameda-puistosta Puerto Banukseen, tulimme sieltä takaisin bussilla, kävelimme vanhan kaupungin katuja ja aukioita ja poikkesimme kirkossa. Ajaessamme takaisin Malagan suuntaan, poikkesimme Cañada-ostoskeskuksessa ja vielä Artolan dyyneilläkin rantaa katsomassa. Kävelystä tein oman tekstin:

https://ailajajuha.com/2026/02/27/marbella-puerto-banus-rannalla-kavellen

Artolan dyyneistä voit lukea tekstin, jossa kerromme toisesta rannan kävelyreitistä, eli siitä, miten sujuu kävely Calahondasta Cabopinoon ja Artolan dyyneille:

https://ailajajuha.com/2024/03/11/calahondan-ja-cabopinon-lankkupolut-helppoa-ja-hauskaa-3

Emme tehneet tätä päiväretkeä yksin, vaan kivassa seurassa. Seuranamme olleen Appamatkustaa -bloggaajan Youtube-videon löydät hänen sivuiltaan.


Jätä kommentti